Strona 1 z 1

Wolność dla Janusza Walusia!

: 2 mar 2016, o 23:17
autor: Patriotyczna Jagiellonia
10 kwietnia będziemy mieli rocznicę śmierci czarnoskórego lidera południowoafrykańskiej partii komunistycznej- Chrisa Haniego. Komunista został pozbawiony życia przez polskiego emigranta- Janusza Walusia. Czyn ten był świadomą próbą wyeliminowania komunistycznego zagrożenia w Republice Południowej Afryki. Janusz Waluś do tej pory odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności w RPA. Od tzw. transformacji ustrojowej w Polsce żaden rząd nie podjął starań o uwolnienie Walusia, został on zapomniany przez dawnych „opozycjonistów”, a media nieustannie utrzymują w społeczeństwie jego negatywny wizerunek, celowo pomijając najważniejsze fakty i starając się przedstawiać go jako rasistę i nazistę. Warto interesować się tematem jego osoby. Warto również wysyłać z Ojczyzny pozdrowienia drogą listową- Janusz Waluś powinien wiedzieć, że jego poświęcenie było w naszych oczach bohaterskie oraz, że rodacy o nim pamiętają. Pamiętajmy o nim przed Świętami Wielkanocnymi. Adres na jaki można wysyłać listy lub pocztówki:
Private Bag X45 , Pretoria Central Prison, 0001 Pretoria, South Africa

Dziś na meczu wisiał transparent dotyczący Janusza Walusia. Oprócz tego młodzi kibice rozdawali ulotki informujące o sprawie. Mamy cichą nadzieje, że temat rozpowszechni się również na inne stadiony- być może dzięki kibicom sprawa zostanie zauważona w mediach i nowo wybrana władza zrobi coś w kierunku uwolnienia Janusza Walusia!

Obrazek

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 3 mar 2016, o 00:13
autor: xyz
Z tymi listami to nie jest tak że muszą być one napisane w języku angielskim?

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 3 mar 2016, o 00:46
autor: gruby21
treść listu nie musi być po Angielsku.

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 3 mar 2016, o 09:51
autor: Omega
https://youtu.be/T-M5HhTD4-c

Link do wywiadu z autorem ksiazki o historii Janusza Walusia. Przyznam ze nie znalem sprawy wczesniej.

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 4 mar 2016, o 13:25
autor: __P__

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 10 mar 2016, o 14:13
autor: macieJ
Janusz Waluś prawdopodobnie wyjdzie na wolność !

https://kierunki.info.pl/2016/03/janusz ... a-wolnosc/

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 6 kwie 2016, o 20:31
autor: BKS_iak
Waluś póki co dalej za kratami...
http://24tp.pl/?mod=news&strona=1&id=32461

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 14 kwie 2016, o 18:40
autor: BKS_iak
Na dzień dzisiejszy J. Waluś wychodzi z więzienia, sąd odrzucił rządową apelację.

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 14 paź 2016, o 19:37
autor: kamyk-kamyk
Kibice domagają się uwolnienia Janusza Walusia
We wczorajszy wieczór w Radomiu odbyło się spotkanie poświęcone historii Janusza Walusia.

Tuż przed wybuchem stanu wojennego wyemigrował do Republiki Południowej Afryki. 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił w Boksburgu lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Za ten czyn został skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie.

Janusz Waluś od kilku lat walczy o możliwość wyjścia na warunkowe zwolnienie. W marcu tego roku sąd zdecydował, że powinien opuścić mury więzienia. Takiej decyzji sprzeciwia się jednak rząd RPA.
Z uzyskanych informacji przez Michała Zichlarza, autora bloga "Afryka Gola", dowiadujemy się, że rozprawa przed sądem w Bloemfontein powinna się odbyć na przełomie roku. Teraz, jak mówiła podczas wczorajszego spotkania córka Janusza, Ewa Waluś, wszystko się odwleka. Sama rozprawa może się odbyć dopiero w sierpniu przyszłego roku.

Polskiemu działaczowi politycznemu postanowili pomóc m.in. kibice. Zorganizowali oni spontaniczną zbiórkę pieniędzy na opłacenie prawników Janusza Walusia. Potrzeba 50 tysięcy randów, tj. ok. 15 tys. złotych. Już pomogli kibice Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa. Pomoc przekazały też polskie środowiska z Londynu.

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 19 sty 2017, o 15:27
autor: T_1989
"W Warszawie obecnie wypuszczają koszulki-cegiełki, z których cały zysk zostanie przeznaczony na pomoc dla więzionego rodaka.

Ciemnoszare koszulki Fruit of the Loom w najwyższym segmencie jakościowym tej firmy (Super Premium-205g) dostępne będą w cenie 30 zł/sztuka. Wszelkich informacji możecie szukać pod adresem mejlowym: januszwalus.ofc@gmail.com.

W tym momencie trwają zapisy, wobec czego radzimy zainteresowanym się spieszyć. Koszulki wysyłane będą listem poleconym priorytetowym, wobec czego do ceny należy doliczyć koszt przesyłki według cennika Poczty Polskiej."

Obrazek

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 9 lut 2017, o 16:25
autor: macieJ
"Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że już niedługo Janusz Waluś może wrócić do Polski. Starania o jego powrót ma podejmować polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, co może ułatwić fakt, iż Waluś z powodzeniem zrzekł się obywatelstwa Republiki Południowej Afryki."

http://autonom.pl/?p=17268

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 5 wrz 2017, o 11:55
autor: sushi
Południowoafrykański najwyższy sąd apelacyjny postanowił, że o warunkowym zwolnieniu Janusza Walusia zadecyduje tamtejszy minister sprawiedliwości. Najprawdopodobniej Polak nie wyjdzie więc na wolność, ponieważ minister Michael Masutha z Afrykańskiego Kongresu Narodowego jest przeciwnikiem takiego rozwiązania i dotychczas blokował możliwość opuszczenia więzienia przez Walusia.

Najwyższy Sąd Apelacyjny w Bloemfontein zajmował się sprawą od wielu miesięcy i ostatecznie 18 sierpnia zdecydował, że o warunkowym zwolnieniu Polaka zadecyduje resort sprawiedliwości Republiki Południowej Afryki. Tym samym szanse Walusia na wyjście z więzienia są niewielkie, ponieważ południowoafrykański minister sprawiedliwości Michael Masutha dotychczas torpedował taką możliwość.

Po raz pierwszy Waluś mógł uzyskać zwolnienie w marcu ubiegłego roku, kiedy taką decyzję podjął sąd w Tshawne. Apelację złożył wówczas właśnie wspomniany polityk komunizującego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), zaś została ona rozpatrzona w maju bieżącego roku przez wspomniany sąd apelacyjny. Postanowił on wówczas, że Masutha musi uzupełnić dokumenty w tej sprawie i dwukrotnie przekładał ogłoszenie swojej decyzji.

W uwolnieniu Polaka miał pomóc fakt zrzeczenia się przez niego południowoafrykańskiego obywatelstwa, zaś w sprawę jego uwolnienia zaangażowali się m.in. senator Jan Żaryn z Prawa i Sprawiedliwości oraz posłowie Ruchu Narodowego i Kukiza’15. Polscy politycy twierdzą, iż Waluś powinien zostać zwolniony, ponieważ już dawno więzienia opuściły niemal wszystkie osoby związane z tamtejszym apartheidem.

http://www.autonom.pl/?p=19463

Re: Wolność dla Janusza Walusia!

: 20 mar 2019, o 08:53
autor: Wielki Elektronik
"RPA. Czy Janusz Waluś odsiedzi cały wyrok?"
Minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha właśnie zatwierdził warunkowe zwolnienie dla Ferdi Barnarda, agenta południowoafrykańskich służb specjalnych, skazanego za zbrodnie z czasów apartheidu na podwójne dożywocie + 63 lata. Ten sam minister od lat odmawia prawa do warunkowego zwolnienia Januszowi Walusiowi, który za kratami przebywa od 26 lat.

https://fakty.interia.pl/swiat/news-rpa ... ZJZ3sUuEgM